РЕКОНСТРУКЦІЯ БОРЩУ: ВІННИЦЬКИЙ ДОСЛІДНИК ВАРИТЬ СТРАВУ, ЯКІЙ ШІСТЬ ТИСЯЧ РОКІВ

thumbnail

Історичні реконструкції — це не лише відтворення битв та вдягання староданіх строїв. Страви наших предків також заслуговують на реконструкцію. 

Так дослідник та етнограф Кузьма Федченко з Вінниці, який є учнем тибетського шамана та досліджує духовні практики, і, зокрема, трипільську культуру, відтворив рецепт борщу, якому близько 6 тисяч років.

Щоб приготувати цю страву, Кузьма запрошує гостей до села Буша Ямпільського району, яке відоме тим, що знаходиться в історичному та дещо містичному місці.


Тут сходяться у єдине русло три ріки, тут є тисячолітній язичницький храм Перуна, а ще — порослий лісом та навислими над рікою Бушанкою скелями Гайдамацький яр, у якому, за легендами, козаки сховали золото. 


Кузьма Федченко розповідає, що в давнину цей край називав Антаварія — столиця держави Антів (саме тих, від яких утворилося поняття “античність”).

Фрагмент розкопок трипільського оселення в Буші

Саме тут, у яру борщ виходить найсмачнішим.

— Найголовніший інгредієнт — бушанська вода, — жартує Кузьма Федченко, коли при в’їзді в село спиняється аби набрати у бутлі води з джерела, що тече просто з-під землі та впадає в ріку Мурафу. 

Гайдамацький Яр

 Дістатися до самого Гайдамацького яру  на авто не можна, тож всі заготовки для борщу треба пронести кількасот метрів у руках. Розпаливши багаття найперше кип’ятимо воду, а в меншому казані готуємо зажарку. 

— Борщ готуємо без м’яса, томатів і картоплі, — говорить Кузьма, — адже пасльонові на території України з’явилися не так давно — років двісті тому. Але багато хто, куштуючи цей борщ, навіть не помічає відсутності цих інгредієнтів. 

Аби компенсувати відсутність м’яса, у борщ кладемо квасолю, яка насичена білком. Перед цим цілу ніч її настоювали у м’ятному чаї, потім закип’ятили у відварі тмину, базиліка, коріандру й білого перцю. Коли квасоля прокипіла, додаємо січену капусту. 

У зажарку потрапляють не зовсім прості овочі. Наприклад, нашинковану моркву не менш як три години настоювали в олії, буряк маринували з лимонним соком. 

Приготування борщу

— Відкриваю ведичний секрет: прянощі треба кидати на початку, в киплячу олію, і кип’ятити 20-30 секунд, тоді вони встигнуть віддати весь свій аромат, — говорить автор борщу.

Суміш являє собою дивну квінтесенцію трав і приправ: у баночці настояні: часник в олії, коріандр, базилік, куркума, паприка, пастернак, корінь петрушки, селера, чотири види перцю. Загалом, близько двадцяти спецій. Наприкінці до казана з зажаркою додається кріп, петрушка, зелена цибуля, болгарський червоний перець. 

Коли все добре обсмажилось, всі компоненти борщу з’єднались у великому казані. Коли борщ добре вкипів, і аромат його потягнувся тоненькою цівкою Гайдамацьким яром, його саме час подавати столу.

Куштування борщу

Готувати такий борщ можна і вдома, утім, якщо ваша душа прагне пригод, то краще перше знайомство з цією стравою розпочати саме з містичної Буші. Такі поїздки організовує вінницький туристичний клуб “Бідняжка”.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Back To Top